7 תרגילים לחיזוק רגלי התינוק כדי לעודד הליכה

תחושת העצמאות של התינוק מתגבשת, בין השאר, כאשר הוא לומד לנוע בעצמו ממקום למקום וכאשר הוא מנסה ומצליח לעמוד או ללכת בעצמו. כדי לאפשר לתינוק שלכם להגיע מוכן לשלב ההליכה, אפשר ורצוי לעבוד איתו על תרגילים מהנים שמטרתם חיזוק השרירים, שיווי המשקל והקואורדינציה, שנדרשים לפיתוח כישורי הליכה.

 

1. עיסוי

לפני שיוצאים לרכוש נעליים ראשונות מחנות מתאימה כמו עליזהלה נעלי תינוקות, כדאי לחזק את הרגליים התינוקיות ולהתחיל בעיסוי יום יומי שלהן. אפשר לעשות זאת לאחר האמבטיה למשל ובעזרת קרם לחות שמותאם לעור הרגיש, שמסייע בשיפור זרימת הדם, מקל על כאבי גדילה ומסייע לחיזוק השרירים. לחצו לחיצה קלה על הכריות של אצבעות הרגליים והמשיכו בתנועות עיסוי עדינות לאורך כף הרגל והרגל עצמה.

לְעַסוֹת

 

2. שכיבה על הבטן

שכיבה על הבטן היא תרגיל יעיל מאוד בחיזוק שרירים. כאשר התינוק שוכב על הבטן, הוא מחזק קבוצות שרירים בגוף, גם שרירי הגב והירכיים מתחזקים מאוד בעת שהתינוק מתאמץ ומרים את ראשו. זהו תרגיל חשוב גם לפיתוח שיווי משקל.

 

3. גמישות וטווח תנועה

בשכיבה על הגב, שחקו עם התינוק תוך כדי שינוי מיקום הרגליים, פתחו אותן לפיסוק קל והחזירו אותן זו לזו, הפעילו לחץ קל על כפות הרגליים וכיפוף ויישור של הרגל באזור הברך או הקרסול. גם הזזה של הרגליים לימין ולשמאל משפרת את טווח התנועה ואף מרמזת לתינוק על תפקיד הרגליים בשינוי תנוחה.

 

4. שיווי משקל

יש אינסוף דרכים לתרגל שיווי משקל עם תינוק. המוכרות שבהן הן רכיבה על ברכיים של מבוגר, כמו על סוס דוהר. ההקפצות על הברכיים מאתגרות את שיווי המשקל. באופן דומה ניתן להושיב את התינוק על כדור רך בגודל מתאים, ולסייע לו לזוז ימינה ושמאלה, קדימה ולאחור. אפקט דומה יכול להיות גם לניסיון להעמיד את התינוק בעמידת שש.

שוכב על הבטן

 

5. אופניים

כולם זוכרים כמה כיף להצמיד את כפות הרגליים לאלה של חבר ולדווש יחד במסלולים הקסומים של הדמיון? עם התינוק אפשר ורצוי להסתפק בהתנגדות מינימלית כמו זו של כף ידו של מבוגר. משחק אופניים או יישור וכיפוף מנוגד של הרגליים, עוזרים לתינוק להבין את האופן שבו ניתן להעביר משקל מרגל אחת לאחרת.

 

6. תמיכה

שלב ההליכה בעזרת תמיכה הוא שלב חשוב בתהליך ההתפתחות התקינה של התינוק, לקראת הליכה. חשוב לוודא שיש לתינוק אפשרויות בטוחות ויציבות לתמיכה שלא יסכנו אותו. גם הליכה עם מתן יד לאדם אחר כתמיכה, נחשבת לחלק מהשלב החשוב הזה ולתרגול מעולה של תמיכה.

 

7. מוטיבציה

לתינוק יש בדרך כלל מוטיבציה טבעית וסקרנות שמגרות אותו ללמוד ולחקור את העולם שסביבו. ובכל זאת, כדאי ללוות את התרגילים בשירים, מחיאות כפיים וחיוכים, וניתן גם להציע צעצועים אהובים כדי לשכנע את התינוק להתקדם לכיוונם.

 

לסיכום

תרגילים לחיזוק רגליו של התינוק בשלב שקודם לצעדים הראשונים, הם חשובים וכדאי מאוד לשלב אותם בשגרת הטיפול היומיומית שלכם. זכרו לגשת לכך עם סבלנות רבה והתרגשות בריאה.

תמיכה